Vlaška  ( Brown Leghorn), čistokrevné plemeno

 

 

Vlašky jsou nejrozšířenějším lehkým plemenem slepic, chovají se v mnoha barevných rázech. V seznamu EE je uvedeno 34 různých barevných rázů Vlašek. Je to líbivé temperamentní plemeno s velmi dobrou snáškou bílých vajec, které dobře využije velké výběhy, ale dokáže být spokojené i v menším prostoru. Vyskytují se s listovým, ale i růžicovým hřebenem.

Vlaška je k lidem přátelská. Rychle se učí, je shánčlivá a také dobrá nosnice. Říká se, že přelétávají, ale pokud mají  dostatek potravy na pozemku, žádný přelet k sousedům jsme u dospělých slepic nezaznamenali. Mladé kuřice mají tendenci létat, ale to platí téměř pro všechna plemena bez ohledu na dospělou váhu slepice. U Vlašek jde spíše o to, zaujmout místo na nejvyšším místě a pozorovat okolí. Vždycky chtějí sedět výš než ostatní slepice :-)

 

Vznik plemene
Plemeno vzniklo v Toskánsku ve střední Itálii
. Kolem roku 1835 se z přístavu Livorno dostalo do Ameriky. Američané oceňovali  značnou přizpůsobivost a užitkovost italské slepice a začali je intenzivně šlechtit výběrem a křížením s jinými plemeny. Ke křížení byly pravděpodobně použity staroanglické bojovnice a slepice fénixky. Později pro zlepšení linie těla a zvýšení váhy vajec též minorky. Bílé Leghornky, které získaly první cenu v roce 1868 na výstavě v  New Yorku, byl dovezeny do Velké Británie v roce 1870, a hnědé Leghornky v roce 1872.  Angličané je prošlechtili pomocí domácí slepice divokého zbarvení do variety koroptví, ta se rozšířila do dalších zemí Evropy. V Německu byly přikříženy tamní domácí slepice. U nás se tmavším rázům Leghornky říká Vlašky.
 
Užitkovost
Vzorník uvádí nejvyšší snášku u bílých Leghornek,  u ostatních jednotlivých barevných rázů je ovlivněna plemenem použitým k jejich vyšlechtění. Minimální hmotnost násadových vajec je 55 g. Při testech užitkovosti (2002 / 2003) v kontrolní stanici v Opavě dosáhly vlašky koroptví průměrné užitkovosti 242 vajec s průměrnou hmotností vajec 57,7 g. Rozpětí mezi nejlepším (255 ks vajec) a nejhorším (231 ks vajec) chovem bylo malé, což svědčí o vyrovnanosti snášky ve všech 7 zúčastněných chovech.  Vlaška koroptví orientačně začíná snášet ve věku 21 týdnů asi 10 %, ve 22 týdnech 35 %, ve 23 týdnech věku 70 % kuřic.
Když vám slepice začne snášet později než se uvádí, není to žádná tragédie, naopak, vyhnete se pidi vajíčkům, která většinou snáší hodně mladé slepice. Barva vajec je bílá. Některé zdroje uvádí i barvu béžovou. Naše všechny Vlašky nesou bílá vejce, pouze v případě, že jsou obskočené našim Maranským kohoutem, snesou vejce v mírně tmavším odstínu.

 

Mladé Vlašky začínají snášet když jim spadne hřebínek na stranu.

Naše 2 mladé Vlašky začaly snášet 19.12.2013, dnes je 20.1.2014 a obě dohromady snesly 56 vajec.

Vlašky s Maranskami nám přijdou jako ideální kombinace. V hejnu spolu fungují bezproblémově. Kontrast barvy vajec bílá x hnědá vypadá moc pěkně. Nevím, jestli tím, že Vlašky nesou dobře, provokují Maransky k lepší snášce, ale mezi oběma plemeny není tak velký rozdíl ve snášce, jaký by se čekal mezi lehkým nosným plemenem a středně těžkým plemenem s kombinovanou užitkovostí. Vlašky snesou více vajec než Maransky, ale Maransky zase nesou větší vejce.

 

 

 

                                                 některé z našich Vlašek