Jsou vejce zdravá nebo ne?

 

Vejce patří mezi nejvíce výživné potraviny na planetě .

Historicky byla vejce považována za nezdravá, protože obsahují cholesterol.

Nová meta-analýza o spotřebě vajec a zdraví, publikovaná v roce 2013, zjistila, že vejce nemají žádnou spojitost s chorobu srdeční nebo mozkovou mrtvicí u jinak zdravých lidí. Konzumace vajec a cholesterolu nemá vůbec žádný vztah s onemocněním srdce.

Dříve se předpokládalo, že když budete jíst více cholesterolu (z vajec a jiných potravin živočišného původu), vaše hladina cholesterolu v krvi se bude zvyšovat.

Při menší konzumaci, že se bude hladina cholesterolu v krvi snižovat a vaše srdce a tepny zůstanou déle zdravější.

 

Nové studie ukázaly, že lidské tělo takto nefunguje.

Ve skutečnosti, výzkum důsledně a spolehlivě ukazuje, že snězený cholesterol má velmi malý vliv na to, kolik cholesterolu máte v krvi.

Zní to divně, ale vaše tělo si vytváří cholesterol samo, ve skutečnosti hodně cholesterolu. Každý den může vytvořit mezi 1 a 2 gramy cholesterolu na vlastní pěst (to je 5-10 více cholesterolu než ve velkém vejci).

Nová studie ukazuje, že když budete jíst více cholesterolu z potravin, jako jsou vejce, vaše tělo produkuje cholesterolu méně. A když jíte méně cholesterolu z potravin, jako jsou vejce, vaše tělo produkuje více.

To proto, že hladina cholesterolu má "nastavenou hodnotu." Je to jako termostat, který do značné míry určuje vaši genetiku, pohybové návyky a stres.  Ve skutečnosti, cholesterol je jednou z nejvíce důležitých živin v těle.

Je v každé buněčné membráně (vnější vrstvě). Je předpokladem pro růst (u dětí a dospělých). A je nutný pro výrobu mnoha hormonů.

 

I přesto, že hypotéza o škodlivosti cholesterolu z vajec byla výzkumem vyvrácena, jen pomalu se tyto výsledky dostávají k lékařské obci a do vědomí populace, zvlášť, když se šlo špatnou cestou dlouhá léta a na největší scéně na světě.

Bez ohledu na to, výzkum zahrnoval stovky tisíc lidí a výsledek byl, že konzumace vajec denně není spojena s problémy s cholesterolem a onemocněním srdce.

(S výjimkou diabetiků a 0,2 procentem populace s familiární hypercholesterolemií kde výzkum ještě probíhá.)

 

  • Existuje asi 21 aminokyselin, které tělo používá k budování své bílkoviny. Tělo nemůže produkovat 9 těchto aminokyselin, které jsou považovány za "zásadní" a musí být dodány ze stravy. Vejce obsahují všech 9 chybějících esenciálních aminokyselin, dále vysoce kvalitní bílkoviny, koncentrované vitamíny a minerály, správné tuky, různé stopové živiny a jsou jedním z nejlepších zdrojů cholinu, které můžete získat.

 

  • Mají přibližně 77 kalorií,  6 g kvalitních bílkovin a 5 g tuku.

 

  • Jedno větší vejce obsahuje přibližně 125 mg cholinu - cholin je základní živina pro lidské zdraví, která je zapotřebí pro různé procesy v těle. Výzkum, prováděný na čtyřech skupinách těhotných žen, ukázal, že u skupiny s nejnižším příjmem cholinu bylo 4krát větší riziko porodu dítěte s  vadou neurální trubice, než u skupiny s nejvyšším příjmem cholinu. Nedávné studie ukázaly, že dostatečný příjem cholinu matkou, může mít dlouhodobé příznivé účinky na paměť novorozence. Dostatečný příjem cholinu snižuje riziko rakoviny prsu o 24%. Dostatek cholinu zabraňuje ukládání tuku v játrech a poškození svalů. Doporučený dostatečný příjem byl stanoven na 425 mg / den pro ženy, 450 mg / den pro těhotné ženy, 550 mg / den pro kojící ženy a 550 mg / den  u mužů. Dostatek cholinu může znamenat menší záněty (teplo, otoky, bolest) , menší riziko kardiovaskulárních onemocnění,  Alzheimerovu nemoc, zlomeniny, poškození svalů a další. Chcete-li získat stejné množství cholinu jako v jednom vejci (125 mg/77 kalorií), bylo by třeba konzumovat například 3 ¼ šálků odtučněného mléka (270 kalorií) nebo 100 g pšeničných klíčků (366 kalorií).

 

  • Vejce obsahuje methionin, vápník, železo, fosfor, selen a vitamíny A, B12, B2 a B5 (mimo jiné), nemluvě o na srdce zdravé omega-3 mastné kyselině (nejvíce u vejce z volného výběhu).

 

  • Vejce jsou obzvláště bohatá na dva antioxidanty Lutein a zeaxanthin. Tyto antioxidanty se shromažďují v sítnici oka a chrání před nemocemi očí makulární degenerace a šedého zákalu.

 

Ve skutečnosti, lidem, kteří jí pouze bílky - nebo se vyhýbají vejcím zcela - chybí  mnoho z těchto klíčových živin.


Je zajímavé také to, že v kontrolovaných studiích hubnutí- kde lidé byli instruováni k jídlu tří vajec denně, tito lidé ztratili na váze a buď se jim zlepšila nebo udržela hladina cholesterolu v krvi. Vejce jsou výživné. Je to potravina se silným dopadem na sytost. Studie ukazují, že konzumace vajec k snídani vám pomůže zhubnout.

(Přitom jedli náročných 555 mg cholesterolu denně ze samotných vajec!)

Sečteno a podtrženo: Vejce obsahuje velké množství prospěšných živin a pokud máte cukrovku nebo vzácnou genetickou poruchu, jíst několik vajec denně není špatné pro vás.

Vaječné žloutky jsou jednou z nejvíce hustých živin. (Ve srovnání s žloutky, bílky obsahují hodně bílkovin a vody).

 

Ale je někdy dobré nejíst žloutky?

Diabetici a pacienti s familiární hypercholesterolémií. U těchto jedinců, je asi nejlepší nejíst tři vejce každý den.

U sportovců soutěžících v hmotnosti třídy sportovní, každá kalorie se počítá. Odstranění žloutku může pomoci udržet protein vyšší (což pomáhá zachovávat svalovou hmotu), při zachování nižšího příjmu kalorií.

Pro většinu lidí to není vejce, ale tuky, uzeniny a jiné, které jsou to nezdravé v jídle.

Ve skutečnosti, za předpokladu, že strava nemá vysoký obsah cukru a sacharidů, vejce jsou skvělý doplněk stravy.

 

Na závěr je důležité mít na paměti, že ne všechny vejce jsou si sobě rovna.

Slepice jsou často, v kleci a krmena krmivem,  které mění konečné složení živin vajec. Je nejlepší koupit Omega-3 obohacené vejce nebo z výběhu od dobře krmených slepic, vejce jsou výživnější a zdravější.

Nicméně, konvenční supermarketové vejce jsou stále dobrou volbou, pokud si nemůžete dovolit, nebo nemáte přístup k ostatním.

(převzato ze zahraničního zdroje)