Kalifornský králík

Na rozdíl od Novozélandského, tohle jméno opravdu odráží jeho místo původu.

Kalifornský králík byl vyšlechtěn v roce 1920  Georgem Westem v jižní Kalifornii z Himalájského králíka  a standardního Činčila králíka a pak přešel na potomky s Novozéladskými bílými. Účelem tohoto plemene je králík na maso, který má také kvalitní srst. Dnes je Kalifornský králík druhým nejoblíbenějším, maso produkujícím plemenem na světě. Kvalita srsti umožňuje, aby byl králík klasifikován jako okrasný.

Kalifornský králík je přátelský s mimořádně klidným temperamentem. Vzhledem k jejich velikosti však nejsou příliš populární jako mazlíčci, což je škoda, protože mají krásnou lesklou, hustou srst s výraznými znaky jako Siamská kočka a jsou pěkní a "tlustí". Děti většinou chtějí něco malého, křehkého a pobíhajícího, proto je jejich hlavní použití jako králík na maso.

 

Původní zbarvení tohoto plemene bylo velmi podobné himálajskému. Jeho kresbě se také říká himalájská. Kresba však není tak výrazná jako u ruského. Mláďata narozená v zimě mají téměř vždy lepší kresbu než narozená v létě. Vyholíme-li v zimě kalifornskému králíkovi určité místo, naroste na něm černá srst. S převážně bílým tělem a černým na nohách, uších, nose a ocase,  to je barevný vzor tzv. dnes normální. Kalifornský králík je nyní k dispozici v černém, modrém a havanovitém zbarvení.

Mohou být trénováni, aby chodili v postroji a na vodítku.

Kaliforňané jsou vynikajícím masným plemenem. Produkují velké vrhy 8-12 mladých, které mají rychlý růst 8-12 týdnů. Průměrná délka života chovného králíka kalifornského je 5-6 roků.

 

Tělo je velmi zavalité s širokou hrudní i pánevní partií, dobře osvalené. Hlava dobře tvarovaná, středně plná a vzpřímeně nesená na krátkém krku, těsně přiléhající k tělu. Uši dobře nasazeny na hlavě, těžké na základně a vedeny přímo vzhůru o délce 10,5 až 11,5 cm. Oči jasné, živé a růžové barvy. Barva drápů tmavě rohovitá až černá. Srst s hustou podsadou proložená spoustou hrubších pesíků a pokud ji prohrábnete  měla by se okamžitě vracet do původní pozice. Délka srsti cca 3 cm. Barva nosu, nohou, uší, ocasu musí být co nejtmavší a tělo by mělo být čistě bílé. Ocas rovný a vzpřímeně nesený, jeho délka a velikost je v poměru k tělu. 

Poruchy jsou dlouhé štíhlé hlavy se sevřeným nosem, těžké otevřené jako lžíce tvarované uši, mdlé oči vybledlé barvy, světlé drápy, vlněná textura v kožešině, stínování světla v barevné části kvůli pelichání.

Diskvalifikace zahrnují podobnost k vlámskému nebo himálajskému typu, dlouhé štíhlé tělo, špatné maso, špatný typ hlavy v poměru k velikosti těla, uši bez označení barvy, dlouhé nebo těžké kosti, jeden nebo více bílých nehtů, barva prodlužující na tělo nad soutokem předních nohou s tělem, bílé skvrny v barevném části, absence barvy na nose a uších a nedostatečná nebo nadměrná váha  pod 3,50 kg a nad 5 kg.

 

Jako velký králík, domácí mazlíček nebo výstavní králík, potřebuje klec 150 x 60 x 60 cm. Komerční obecně 90 x 45 nebo 120 x 60 pro samici a minimálně 75 x 60 pro králíčata. Krmivo je jako u jiných plemen - seno, granule, čerstvé ovoce a zelenina jako dárky.  Podobně jako u všech králíků, měl by být kartáčovaný v době pelichání a vzhledem k tomu přidávat vlákninu (luční seno nebo vojtěšku), v těchto časech. Je to v podstatě králík se snadnou péčí.